Pożyczka pod weksel jest dosyć często spotykana na rynku pożyczek prywatnych, natomiast żadna firma pozabankowa nie ma w swojej ofercie takiego rodzaju pożyczek. Charakteryzuje się ona tym, że zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest weksel. Z tego artykułu dowiesz się jak działa pożyczka pod weksel i jakie zagrożenia dla pożyczkobiorcy są z nią związane.
Pożyczka pod weksel – jak to działa
Weksel jest to papier wartościowy na podstawie którego wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniędzy wskazanej osobie (remitentowi) w określonym miejscu i czasie. Zobowiązanie wekslowe jest bezwarunkowe i jeśli wystawca weksla go nie spełni, to remitent będzie mógł w prosty sposób dochodzić należności.
Sąd przed wydaniem nakazu zapłaty na podstawie weksla nie bada okoliczności związanych z zawarciem umowy między wystawcą weksla, a remitentem – sprawdza jedynie czy weksel został poprawnie wystawiony pod względem formalno-prawnym. Weksel musi zawierać:
- nazwę Weksel,
- deklarację bezwarunkowej zapłaty ,
- kwotę,
- nazwisko osoby lub nazwę firmy, na rzecz której zapłata ma być dokonana,
- oznaczenie terminu płatności,
- oznaczenie miejsca płatności,
- nazwisko osoby lub nazwę firmy, która ma dokonać zapłaty,
- oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla,
- podpis wystawcy weksla.
Do 2007r. funkcjonował oficjalny blankiet weksla, który można było nabyć w bankach. Po 2007r. oficjalny blankiet przestał obowiązywać i teraz weksel może przyjmować dowolną formę, o ile zawiera konieczne informacje.
Pożyczka pod weksel polega na tym, że pożyczkobiorca wystawia weksel, który jest zabezpieczeniem pożyczki. Jeżeli nie spłaci jej zgodnie z umową pożyczkową to pożyczkodawca może wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Sąd nie będzie analizował umowy, ani żadnych innych okoliczności udzielenia pożyczki – sprawdzi tylko czy weksel zawiera wszystkie konieczne zapisy np. podpis wystawcy czy nazwę Weksel.
Jeżeli weksel został wystawiony prawidłowo to sąd wyda nakaz zapłaty. Wniesienie zarzutów przez pożyczkobiorcę nic nie zmieni w tej kwestii, ponieważ sąd wyższej instancji również nie będzie analizował okoliczności udzielenia pożyczki, a jedynie poprawność wystawienia weksla. Nakaz zapłaty z nadaną klauzulą wykonalności trafi do wybranego przez wierzyciela komornika, który rozpocznie egzekucję komorniczą.
Pożyczka pod weksel upraszcza windykację sądową, dlatego jest dość często stosowana przez inwestorów udzielających pożyczek prywatnie. Szczególnie przez tych, którzy nie mają doświadczenia w windykacji należności i obawiają się drogi sądowej.
Dlaczego firmy pożyczkowe nie udzielają pożyczek pod weksel?
Firmy pożyczkowe nie oferują pożyczek pod weksel, ponieważ weksel nie gwarantuje spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę. Postępowanie sądowe będzie wprawdzie dużo szybsze i nakaz zapłaty bardzo szybko trafi do komornika ale jeśli pożyczkobiorca nie posiada majątku, który podlega egzekucji, to egzekucja komornicza zakończy się porażką.
Dlatego też, zamiast wymagać od pożyczkobiorców zabezpieczenia pożyczki w postaci weksla, firmy pożyczkowe sprawdzają wszystkich wnioskujących. Każda firma pożyczkowa sprawdza wnioskującego w systemie credit-check, dzięki któremu można ustalić czy dana osoba nie zalega ze spłatą pożyczki w innej firmie pozabankowej.
Oprócz tego wszystkie firmy udzielające pożyczek ratalnych sprawdzają wpisy na temat pożyczkobiorcy w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) – robi to także większość firm oferujących chwilówki. Ostatnim elementem jest sprawdzenie baz dłużników: KRD, KBIG, Erif i Infomonitor, a także dochodów wpływających na rachunek bankowy wnioskującego.
Na podstawie tych informacji system komputerowy analizuje czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić pożyczkę oraz czy jego dotychczasowa historia kredytowa wskazuje, że będzie chciał ją spłacić.
Prywatne pożyczki pod weksel
Pożyczka pod weksel może być dobrym rozwiązaniem dla pożyczek udzielanych prywatnie w gronie znajomych czy rodziny. Oczywiście weksel nie daje 100-procentowej gwarancji, że znajomy na pewno odda pieniądze. Zazwyczaj jednak ludzie starają się spłacić pożyczkę jeżeli wiedzą, że pożyczkodawca posiada wystawiony przez nich weksel.
Natomiast jeśli pożyczkobiorca wykaże się złą wolą i nie będzie chciał spłacić pożyczki to windykacja sądowa będzie ułatwiona i dużo szybsza.
Pożyczka pod weksel – zagrożenia
Osoby, które nie mają zdolności kredytowej lub figurują na czarnych listach w firmach pożyczkowych lub w bazach dłużników, a chcą zaciągnąć pożyczkę, poszukują pożyczek prywatnych w serwisach ogłoszeniowych i sieciach społecznościowych. Mogą się tam natknąć na ogłoszenia różnych ludzi, którzy będą chcieli wykorzystać ich desperację i trudną sytuację finansową.
Do najczęstszych oszustw należą wyłudzenie prowizji za udzielenie pożyczki (przestępcy obiecują „załatwienie” pożyczki w każdej wysokości ale żądają tzw. opłaty wstępnej w wysokości kilkuset złotych) oraz wyłudzenie danych osobowych (na te dane przestępcy zakładają konto w banku, a potem zaciągają różnego typu zobowiązania finansowe).
Inną formą wyłudzenia stosowaną przez niektóre grupy przestępcze jest pożyczka pod weksel. Przestępcy żądają aby zabezpieczeniem pożyczki był weksel in blanco czyli bez wpisanej kwoty oraz terminu. Dzięki temu mogą wpisać tam dowolną kwotę, dużo wyższą od kwoty udzielonej pożyczki.
Sąd wyda nakaz zapłaty na podstawie weksla i nie będzie wnikał jak wyglądała umowa. Komornik rozpocznie egzekucję należności zgodnie z nakazem zapłaty, a oszukany pożyczkobiorca będzie musiał skierować sprawę do sądu cywilnego co wiąże się z kosztami, długim czasem postępowania i gwarantuje pozytywnego rozstrzygnięcia. Dlatego też, pożyczka pod weksel od nieznanej osoby znalezionej w internecie zawsze wiąże się z ryzykiem.
Kopiowanie tego artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Pożyczka pod weksel