Inwestowanie w pożyczki to jeden ze sposobów na pomnażanie swoich pieniędzy. Stopy procentowe są obecnie znacznie poniżej inflacji, przez co oprocentowanie lokat bankowych oraz obligacji skarbowych nie przynosi zysków, a stratę. Dlatego też ludzie szukają innych form inwestycji, a jedną z nich jest inwestowanie w pożyczki. Z tego artykułu dowiesz się na czym to polega.
Inwestowanie w pożyczki – na czym polega?
Są dwie formy inwestowania w pożyczki. Pierwszą z nich jest inwestowanie w pożyczki peer-to-peer czyli pożyczki społecznościowe. W przypadku tych pożyczek inwestor sam musi ocenić zdolność kredytową pożyczkobiorcy korzystając z informacji udzielonych przez niego podczas składania wniosku na portalu.
Drugi sposób to inwestowanie pożyczki już udzielone przez firmy pożyczkowe. Taka forma inwestycji jest możliwa za pośrednictwem portalu Mintos. Portal ten umożliwia inwestowanie w pożyczki udzielone przez ponad 60 firm z 33 krajów na całym świecie.
Inwestowanie w pożyczki społecznościowe
Na początku XXI w. w Wielkiej Brytanii powstała firma Zopa, która uruchomiła swój portal w 2005 r. Portal ten umożliwia kontakt między osobami szukającymi pożyczki, a prywatnymi inwestorami, którzy szukają lepszych zysków niż lokaty czy obligacje. Pożyczki peer-to-peer zyskały bardzo dużą popularność i trafiły także do Polski.
Obecnie na polskim rynku działają 4 portale organizujące pożyczki społecznościowe. Są to Fellow Finance, Finansowo.pl, Capitalclub.pl oraz Futurecapital.pl. Finansowo.pl specjalizuje się w pożyczkach dla osób fizycznych, Fellow Finance w pożyczkach dla osób fizycznych oraz dla firm, natomiast Capitalclub.pl i Futurecapital.pl w pożyczkach dla firm.
Rozpoczęcie inwestowania w pożyczki społecznościowe Fellow Finance jest bardzo proste. Najpierw należy założyć darmowe konto na portalu jako inwestor. Można to zrobić zarówno jako osoba fizyczna, jak i firma. Potem wystarczy podjąć decyzję komu zamierzamy pożyczyć pieniądze i na jakich warunkach. Składanie ofert udzielenia pożyczki odbywa się na zasadzie aukcji odwróconej – wygrywa ten pożyczkodawca, który złoży najlepszą ofertę.
Każdy pożyczkobiorca jest dokładnie sprawdzony przez Fellow Finance. Jeśli chodzi o pożyczkobiorców z Polski portal sprawdza wpływy na rachunek bankowy za ostatnie trzy miesiące przy użyciu systemu Kontomatik oraz następujące bazy:
- Krajowy Rejestr Długów,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
- Infomonitor,
- ERIF,
- credit-check,
- Biuro Informacji Kredytowej.
Jak widać każdy wnioskujący o pożyczkę jest gruntownie sprawdzony co minimalizuje ryzyko straty z powodu niesolidności dłużnika. Poza polskim rynkiem portal umożliwia również udzielanie pożyczek użytkownikom z innych krajów – Finlandii, Danii i Niemczech.
Niespłacone pożyczki z rynku polskiego, finlandzkiego i duńskiego są sprzedawane firmom windykacyjnych. Portal twierdzi, że inwestujący osiągnęli średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 3-8% (przy uwzględnieniu także niespłaconych pożyczek).
Udzielanie pożyczek społecznościowych za pośrednictwem portalu finansowo.pl jest równie proste. Portal ten jednak działa na nieco innej zasadzie – to pożyczkobiorcy proponują we wniosku pożyczkowym na jakich warunkach chcieliby spłacać pożyczkę. Inwestorzy wybierać wnioski kierując się wysokością zysku oraz potencjalnym ryzykiem.
Pożyczkobiorcy mają ratingi, które portal przyznaje automatycznie na podstawie stopnia weryfikacji. Każdy pożyczkobiorca musi przejść podstawową weryfikację, w skład której wchodzi adres zameldowania, numer telefonu, rachunek bankowy, dowód osobisty, e-mail, brak wpisu w bazie CEDR (grupuje portale udzielające pożyczek społecznościowych).
Uzyskanie wyższej rangi jest możliwe dzięki dodatkowej weryfikacji np. zatrudnienia i dochodów, miejsca zamieszkania, zdjęcia twarzy, baz dłużników oraz bazy BIK. Inwestor przed udzieleniem pożyczki może zapoznać się z historią spłacania pożyczek społecznościowych przez użytkownika, dzięki czemu może znacznie ograniczyć ryzyko.
Capitalclub.pl i Futurecapital.pl działają na podobnych zasadach. Aby inwestować pożyczki na tych portalach należy zarejestrować darmowe konto, a następnie wybrać inwestycję i przedstawić ofertę. Firmy,które szukają pieniędzy deklarują jakie wynagrodzenie w stosunku rocznym są w stanie zapłacić i jakie będzie zabezpieczenie pożyczki, poza wekslem in blanco, który musi przedstawić każdy pożyczkobiorca.
Inwestowanie w pożyczki już udzielone
Inwestowanie w pożyczki pozabankowe już udzielone przez firmy pożyczkowe jest dużo łatwiejsze niż inwestowanie w pożyczki społecznościowe. Całą pracę związaną z badanie historii kredytowej pożyczkobiorcy i jego zdolności do spłacenia pożyczki wykonała już firma pożyczkowa. Następnie firma sprzedaje część wierzytelności na platformie internetowej, dzięki czemu ma środki na udzielanie kolejnych pożyczek.
Na rynku działa kilka platform zajmujących się sprzedażą pożyczek inwestorom. Są to m.in. Mintos, Twino, ViaInvest. Największą z nich jest aktualnie Mintos.
Aby rozpocząć inwestowanie w pożyczki na platformie Mintos należy założyć darmowe konto. Najniższa kwota inwestycji to 10 euro albo jego równowartość w innych walutach. Następnie inwestor może wybrać, w którą pożyczkę zainwestować lub wybrać opcję automatycznego inwestowania.
W przeciwieństwie do inwestowania w pożyczki społecznościowe inwestor na platformie Mintos nie ma pełnej informacji na temat pożyczkobiorcy. Udzielane są tylko podstawowe informacje, które nie pozwalają zidentyfikować osoby (z powodu RODO). Do wyboru są pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe z 33 krajów świata. Są także pożyczki z Polski np. Alfakredyt, Bocian, Kuki i Lendon.
Podsumowanie
Ujemne stopy procentowe zmuszają posiadaczy kapitału do szukania alternatywnych inwestycji, gdyż lokaty bankowe i obligacje skarbowe przynoszą obecnie straty. Jedną z nich może być inwestowanie w pożyczki. Należy jednak pamiętać, że tak jak każda inna inwestycja związane jest to z ryzykiem.Należy pamiętać także o tym, że zyski z inwestycji są opodatkowane tzw. podatkiem Belki.
Kopiowanie tego artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Inwestowanie w pożyczki