Giełda długów

Internetowa giełda długów umożliwia wygodną sprzedaż wierzytelności, a jednocześnie jest kolejnym elementem nacisku na dłużnika. Wierzyciel, który stracił nadzieję na szybkie odzyskanie wierzytelności może sprzedać ją na giełdzie i pozbyć się problemów. Może ten straszyć dłużnika umieszczeniem długu na giełdzie w celu skłonienia go do spłaty. Z tego artykułu dowiesz się jak działa giełda długów.

Giełda długów – podstawa prawna

Giełda długów działa na podstawie Kodeksu Cywilnego. Artykuł 509 K.C. daje każdemu wierzycielowi prawo do sprzedaży długu bez zgody dłużnika, jeżeli nie narusza to przepisów ustawy lub umowy. Typowa umowa pożyczki lub kredytu nie zawiera żadnych zastrzeżeń dotyczących sprzedaży wierzytelności. Takich zastrzeżeń nie mają też inne umowy funkcjonujące w obrocie gospodarczym. Dlatego też sprzedawanie długów jest zgodne z polskim prawem.

Giełda długów, a RODO

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) reguluje przetwarzanie danych osobowych na terenie Unii Europejskiej oraz określa warunki, które należy spełnić, by było one zgodne z prawem. Według punktu 47 Rozporządzenia podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych może być prawnie uzasadniony interes administratora. Dotyczy to także danych osobowych przekazanych administratorowi przez stronę trzecią.

Rozporządzenie zastrzega, że osoba której dane osobowe są przetwarzane musi mieć rozsądne przesłanki by spodziewać się, że do takiego przetwarzania dojdzie. Istniejące zadłużenie jest bez wątpienia taką przesłanką. Z tego powodu giełdy długów mają podstawę prawną do przetwarzania danych osobowych dłużnika, a ich działalność jest zgodna z RODO.

Jak działa giełda długów?

Wszystkie giełdy długów działają według tego samego schematu. Wierzyciel dodaje wierzytelność na sprzedaż i trafia ona do publicznie dostępnego spisu. Zazwyczaj automatycznie wysyłane jest zawiadomienie do dłużnika, że jego dług znalazł się na giełdzie. Jest to jeden z elementów motywowania dłużnika do spłaty należności.

Zainteresowani zakupem wierzytelności mogą skontaktować się z wierzycielem i ją zakupić. Natomiast część wierzytelności jest umieszczana na giełdzie długów tylko po to, by naciskać na dłużnika. Świadczy o tym fakt, że proponowana cena sprzedaży jest równa wysokości długu, a w rzeczywistości przeterminowane długi są sprzedawane za 60-70% ich wartości.

Na polskim rynku funkcjonuje obecnie 5 giełd długów. Są to:

  1. gielda-dlugow.net
  2. www.bazar-dlugow.pl
  3. vindicat.pl/gielda-dlugow/
  4. verif.pl
  5. foxberg.pl/3,gielda.html

Portal gielda-dlugow.net umożliwia osobom fizycznym, firmom i kancelariom prawnym publikowanie ogłoszeń o sprzedaży wierzytelności. Przeglądanie portalu jest bezpłatne i możliwe dla wszystkich internautów bez rejestracji konta. Natomiast żeby opublikować ogłoszenie o sprzedaży wierzytelności, należy najpierw założyć bezpłatne konto.

Publikacja ogłoszenia o sprzedaży wierzytelności kosztuje 6 zł. Portal informuje dłużnika o opublikowaniu ogłoszenia o sprzedaży jego długu za pomocą SMS-a oraz e-maila. Oprócz tego wierzyciel może zlecić windykację długu jednej z firm współpracujących z portalem.

Portal www.bazar-dlugow.pl umożliwia publikowanie ogłoszeń o sprzedaży wierzytelności za darmo. Zawiadomienie dłużnika również jest darmowe. Portal oferuje szereg płatnych usług dodatkowych, takich jak promocja publikacji poprzez wyróżnienie ogłoszenia, windykacja telefoniczna oraz windykacja terenowa. Windykacja telefoniczna kosztuje 20 zł. Natomiast windykacja terenowa ma cenę 90 zł + prowizja od odzyskanej kwoty.

Vindicat jest firmą windykacyjną, która oferuje swoim klientom system automatycznej windykacji wierzytelności. Częścią tego systemu jest giełda długów. Po rejestracji, wierzyciel może wpisać do systemu wierzytelności, a następnie wygenerować wezwanie do zapłaty, umieścić wierzytelność na giełdzie długów, wpisać dłużnika do bazy BIG InfoMonitor, a nawet wygenerować pozew do sądu.

Verif.pl to portal należący do Grupy Kapitałowej Kruk, do której należy także baza dłużników ERIF oraz firma pożyczkowa Wonga. Portal umożliwia przeglądanie ofert sprzedaży wierzytelności wszystkim internautom. Zamieszczenie ogłoszenia możliwe jest tylko dla użytkowników, którzy wykupią abonament. Abonament umożliwia nie tylko zamieszczenie wierzytelności na giełdzie ale również:

  • promowanie ogłoszeń o sprzedaży długu,
  • wpisanie dłużnika do bazy dłużników ERIF,
  • zawiadomienie dłużnika za pomocą SMS-a, poczty zwykłej i elektronicznej o umieszczeniu wierzytelności na giełdzie długów,
  • zamówienie raportu na temat osoby fizycznej bądź firmy zawierającego informacje ze wszystkich baz dłużników,
  • zamówienie certyfikatu Pewny Kontrahent.

Foxberg to firma windykacyjna, która od 2007 r. prowadzi także giełdę długów. Lista wierzytelności jest dostępna dla wszystkich użytkowników i każdy ma możliwość przeglądania spisu wierzytelności jak również wyszukiwania dłużników po NIPie, nazwie firmy lub nazwisku. Dodanie nowej wierzytelności na giełdę jest możliwe bez zakładania konta. Pozostałe usługi firmy to windykacja wierzytelności oraz wywiadownia gospodarcza.

Kopiowanie tego artykułu jest dozwolone pod warunkiem zachowania linku do źródła: Giełda długów

Dodaj komentarz